(Az Újbudai Trófea Grill étterem séf-helyettesének ajánlásával)
Hozzávalók (2 fő részére):
Elkészítés:
A farfallét sós, forrásban lévő vízben kifőzzük. A spárgával ugyanígy járunk el ügyelve arra, hogy nagyon hamar elkészül (akkor jó, ha még roppanós). Ezután hideg vízben lehűtjük a spárgát (ez visszaadja élénkzöld színét is), majd két-három centis darabokra vágjuk. A fejrészt félretesszük, a szárából pedig pestót készítünk: olívaolaj, fokhagyma, só, bors, bazsalikom és egy kevés citromlé hozzáadásával turmixgépben krémesítjük (ha fás a spárga vége, azt ne használjuk). Ezt követően a paradicsomot és a fetasajtot felkockázzuk. A csirkemellet felcsíkozzuk, sózzuk, borsozzuk, majd egy serpenyőben kevés olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a pestót, a darabolt spárgát, a koktélparadicsomot és fetasajtot. Az egészet összeforgatjuk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és már tálalhatjuk is. A nyári időszak kiváló, mediterrán ízekkel teli étele akár ebédre, akár könnyű vacsorára. Jó étvágyat kívánunk! Jó étvágyat kívánunk!
Egy menő zöldség: spárga
A spárga manapság igen divatos alapanyag, de ez egyfajta reneszánsz. Magyarországon ugyanis már a 19. században is termesztették e zöldséget, sőt, a mai napig igen kurrens exportcikkünk a tengelici spárga. Sokaknak rossz tapasztalataik vannak fás, szálkás példányokkal. Mihály János, az Újbudai Trófea Grill étterem séf-helyettese segít most nekünk, hogy ne fogjunk többé mellé.
Mire kell figyelni, amikor spárgát veszünk?
Már ránézésre is meg lehet mondani, hogy a spárgát érdemes-e megvenni. Ha fonnyadás látszik rajta, hagyjuk ott, ha könnyedén hajlik, akkor is. A friss spárga ropogós, merev. Persze a zöldséges nem fog szeretni minket, ha nyomkodjuk, hajlítgatjuk a portékát, de máshogyan nem lehetünk biztosak a dolgunkban. Ha nem akarunk összeveszni az árussal, akkor van két tippem: figyeljünk rá, hogy a zöld spárga feje ne legyen szétnyílva, valamint nézzük meg a vágási felületet, ha ez száraz, akkor ne vegyük meg. Az az igazság, hogy még ezek ismeretében is nehéz spárgát vásárolni, mert gyakran több nap alatt érik el a hipermarketek pultjait vagy a piacokat, így elég nagy az esély, hogy ne lesznek már frissek, amikor a vásárlók elé kerülnek.
Ha már megvan a megfelelő spárgánk, akkor hol hibázhatunk?
Az elkészítésnél alapszabály, hogy ha egészben akarjuk fogyasztani, nem szabad megfőzni. Egyperces forrázás kell csak neki, akkor marad ropogós. Ha tovább főzzük, akkor kocsonyás lesz a belseje, nem lesz meg a klasszikus spárgaélmény. Persze vannak esetek, amikor meg kell főzni, például ha levest csinálunk belőle.
Melyek a legegyszerűbb elkészítési módjai?
Például az említett forrázás, ami után hollandi mártással tálalhatjuk. Vagy akár baconbe is lehet tekerni, és úgy gyorsan megsütni, de felfújt és krémleves is készíthető belőle.
Neked mi a kedvenc spárgás ételed?
Én például pestónak használom. Tésztára tökéletes, ha pedig hideg tésztával keverjük, akkor remek tésztasaláta alapanyagot kapunk. Egy dolog fontos, nem szabad sok fűszert használni, mert akkor elvész a spárga íze.
[foogallery id=”977″]